Dette hjørne af haven skal bruges til at udforske en ide, der har spiret et stykke tid: at producere et eller andet grønt hver eneste dag året rundt, der kan give et tilskud til spisebordet. Vel at mærke noget nyt hver dag. Efterhånden som projektet skrider frem, bliver dette stedet, hvor du kan hente inspiration til variation af havens bidrag til bordets glæder. Reglerne er enkle. Dagens grønt skal være dyrket her på matriklen, f.eks. i have, drivbænk, drivhus eller vindueskarm. Det kan lige være høstet, eller det kan være hentet fra kulen eller en krog under tagskægget.
Stort og småt tæller med: hovedbestanddel i måltidet, tilbehør eller bare lidt pynt. Det skal være noget nyt hver eneste dag. Måske kan det godt være fra samme art som brugt tidligere, men så skal det være forskellige dele af planten eller taget i forskellige vækststadier, eller det skal være sorter, der har helt forskellige karakteristika, så spiseoplevelsen bliver forskellig. Alt kan bruges, f.eks. et drys karse på leverpostejmaden, en skål rødbederåkostsalat, lidt bær at guffe direkte fra busken, en gulerod til den lille sult, nogle salatblade som tilbehør, en urtekvist som pynt på desserten eller nogle spiselige blomster i salaten.
Det er ikke realistisk at skrive hver eneste dag et helt år. Der er dage, hvor vi ikke er hjemme eller hellere vil lave noget andet. Derfor kommer det til at tage nogle år, før alle datoer har fået noget grønt. Sidste benspænd er, at det skal være ubehandlet, dvs. ikke kogt, stegt, bagt, fermenteret, saltet eller syltet. Det skal jo ikke være for nemt.
Projektet startede 29. februar 2024.
Herunder ser du dagens grønt for 10 tilfældigt udvalgte dage. Brug menuen til venstre for finde dagens grønt for andre dage.
Pastinak
11. februar
Pastinak er dagens grønt. Sammen med gulerod og lidt dressing giver pastinakken en dejlig råkost.
» Læs mere
Kepaløg
1. januar
På årets første dag hører det sig til med en sildemad med karrysalat og løgringe. Derfor er kepaløg dagens grønt.
» Læs mere
Pibeløg
17. oktober
I daglig tale kalder vi det forårsløg, men egentlig hedder dagens grønt pibeløg. Et herligt mildt løg, der kan bruges til alt muligt.
» Læs mere
Æble
13. august
Æbler er dagens grønt. Findes der noget bedre end et friskplukket Guldborg æble? Spis det direkte fra træet eller skåret i tern, puttet i en portion abemad.
» Læs mere
Esdragonfløjlsblomst
31. juli
Esdragonfløjlsblomst, lakridstagetes, mexikansk esdragon, kært barn har mange navne. Uanset navnet, er blomsterne blevet dagens grønt.
» Læs mere
Skovløg, yngleløg
16. juni
Skovløg er planten, der bliver ved med at give. Alt på planten kan spises. Dagens grønt er skovløgenes yngleløg.
» Læs mere
Havekarse
3. april
Dagens grønt er karse, dyrket i en bakke i vindueskarmen. Et drys på leverpostejmaden er godt for såvel øjet som ganen.
» Læs mere
Rapini mikrogrønt
2. februar
Rapini mikrogrønt er dagens grønt. Drys lidt på en mellemmad for at tilføje en frisk mild kålsmag.
» Læs mere
Langskulpet vinterkarse småblade
6. september
Tiden er kommet til at plukke af det tætte dække af blade fra selvsået langskulpet vinterkarse. De små blade er dagens grønt
» Læs mere
Azukibønne spirer
10. december
Azukibønne er mungbønnens røde fætter. Spirer af azukibønne er dagens grønt; en nem måde at få et tilskud til salatskålen i vintermånederne.
» Læs mere