Gourmethaven økologisk køkkenhave
burger menu
slidein menu
Årets gang
SMK Thy Frøsamlerne
Frøsamler årsmøde 2026
Kartofler og udsigt
Udflugter og hakkejern
Ikke en rapsmark
Frøsamler weekend
Kartoffelbønner
Ulovligt at bytte frø?
Armchair gardening
Kunstig intelligens
Indehaver af indehave
Taghaver og solceller
Efterårstanker
Stadig patent på arvestykker!
Fuglenes fest er aflyst
Sommerferie
Frøsamler sommertur 2024
Drop industri-landbruget
Så hatten passer
Vildt naturlig nostalgi
Frøsamler årsmøde 2024
Skudår og jordbunker
20 års jubilæum

Årets gang arkiv »

SMK Thy Frøsamlerne

Statens Museum for Kunst i Thy, Frøsamlerne

Frokost i det grønne
(Kold) frokost i det grønne, inden SMK ved Doverodde i Thy slog dørene op for sæsonen..

Vi har været på udflugt. Lørdag den 28. marts slog Statens Museum for Kunst ved Doverodde i Thy dørene op for sæsonen.

Vi var kommet i god tid, så vi havde kunne indtage vore medbragte madpakker ved havnen foran Købmandsgården og SMK Thy, inden det gik løs. Det var lidt koldere, end det ser ud, for blæsten gik frisk over Limfjordens vande.

Billetkø SMK Thy
Kø ved billetlugen på åbningsdagen ved SMK Thy.

Ved sæsonåbningen blev også udstillingen ´Frøsamlerne´ åbnet. Udstillingen strakte sig over tre etager i én af landets mest specielle udstillingsbygninger, en 42 meter høj silo. Tre kunstnere udstillede på hver deres etage.

De tre kunstnere er ligesom museumsinspektøren medlem af foreningen frøsamlerne, og udstillingen kom i stand ved, at kunstnerne specifikt blev stillet den opgave at skabe et værk til SMK Thy med dette emne som tema.

I den lidt anderledes udstillingsbygning må der af sikkerhedshensyn kun være 20 gæster ad gangen, så der var en del kø for at komme ind. Til gengæld var der god plads, når først man var inde. Da det blev vores tur, var elevatoren optaget, så vi besluttede at tage vindeltrappen op til første sal, hvor det første værk er udstillet. Der er 25 meter op, så vi fik gang i systemet.

De fermenterede

På første sal så vi Søren Aagaards værk ´De fermenterede´. Værket tager udgangspunkt i en familie fra Møn, der må flygte til Thy, hvor de søger tilflugt i lokalet, der er en kombination af beskyttelsesrum, bolig, produktionslokale og lager. Med sig har de et halvt ton ærtefrø, som bruges til produktion af miso, en fermenteringsproces, der konserverer men meget lang holdbarhed.

En opløftende tanke er, at når engang udstillingen er afsluttet, så kan mange af de udstillede genstande spises, og resten kan anvendes til andre formål.

Frøskandalen

Efter en behageligt kort tur få meter op ad vindeltrappen til anden sal, kunne vi nyde Michala Paludans musical ´Frøskandalen´, hvor vi på fire skærme kunne følge de forskellige grøntsager synge eller danse. Midt i det hele var kostumerne til alle hovedpersonerne opstillet på et podie udformet som et stort højbed. De tre dansende firkantede tomater bærer i øvrigt det charmerende navn UC 82. Sangene handler om forskellige aspekter i debatten om frøsamling og frøformering.

Senere på dagen mødte vi Errindlev-ærten i fuld størrelse, hvor han sang uddrag fra musicalen.

Blomster, Gærderidderske og Havekongen

På tredje sal udstillede Anne-Mette Schultz tre værker. ´Gærderidderske´, en installation, der minder om delvist nedbrudte hegn, som engang har indhegnet noget værdifuldt.

Desuden var der to videoværker. ´Blomster´ er en sammenklipning af filmstumper fra kunstnerens barndom, optaget af hendes far. ´Havekongen´ viser to kvinder, der dels kører rundt i et skovlignende område i en club-car, og er ved at fare vild, dels kommenterer planter, der bryder gennem sprækker i asfalt og beton på et forladt, og omtaler det, som om det var en have. Man kan måske betragte det som en kommentar til mange byboers fremmedgjorte forhold til, hvad natur egentlig er for noget.

Udsigten

Efter at have nydt de tre udstillinger, måtte vi op ad de sidste trapper for at se udsigten ud over Doverodde og Limfjorden. Det fås nok ikke meget bedre.

Også tog vi turen hele vejen ned ad vindeltrappen igen.

Vikingeskibet Thor

Vi var lige en smut ovre ved naboen Naturlandsbyen, hvor blandt andet Neessund Vikingeskibslaug holder til. Vikingeskibslauget var ved at klargøre Thor til årets sejlads. Thor er en forkortet kopi af krigsskibet Helge Ask (Skuldelev 5) fra Roskilde Vikingeskibsmuseum.

I Naturlandsbyen var der også forskellige aktiviteter i gang, som f.eks. maling af mel, pandekagebagning og konkurrence i at placere en række forskellige frugter og grønsager i den korrekte årstid. Dét er der faktisk mange, der har svært ved. For hvis man ikke ved, hvordan en knoldselleri, jordskok eller glaskål ser ud, hvordan skal man så kunne afgøre hvilken årstid den tilhører? Og hvorfor kan man købe jordbær hele året rundt?

Konstnersamtale Frøsamlerne
Med museumsinspektør Magnus Kaslov (til venstre) som vært præsenterede kunstnerne Søren Aagaard, Michala Paludan og Anne-Mette Schultz deres værker og gav baggrunden for værkernes tilblivelse.

Inden vi drog hjemad igen var vi tilbage til SMK Thy for at deltage i en samtale med de tre kunstnere bag udstillingen Frøsamlerne. Det var ganske interessant at høre om deres tilgang emnet, og hvilke tanker det satte i gang, da de arbejdede med værkerne.

Udstillingen på Statens Museum for Kunst, Doverodde i Thy strækker sig frem til 18. oktober 2026.

Eksterne links

Frøsamlerne

  • Åbningstaler SMK Thy
    Taler ved åbning af årets udstillinger på StatensMuseum for Kunst, Doverodde, Thy.
  • Michala Paludan Frøskandalen
    Kostumerne til hovedpersonerne, firkantede tomater, guleroden, ærter og bønner i Michala Paludans musical ´Frøskandalen´ på højbedspodiet.
  • Anne Mette Schultz. Gærderiddersken
    En del af værket ´Gærderiddersken´ af Anne Mette Schultz
  • Søren Aagaard, De fermenterede
    Prepping ført helt ud. Ærter og Miso står oplagret i Søren Aagaards værk ´De fermenterede´.
  • Søren Aagaard, De fermenterede
    "Hyggehjørne" i Søren Aagaards værk ´De fermenterede´.
  • Søren Aagaard, De fermenterede
    Søren Aagaards værk ´De fermenterede´ er en blanding af bolig, beskyttelsesrum, produktionslokale og lager.
  • Udsigt fra Silo, SMK Thy
    Udsigt fra toppen af siloen ved Statens Museum for Kunst, Thy.
  • Naturlandsbyen Doverodde
    I denne hal i Naturlandsbyen lige ved siden af SMK Thy giver Neessund Vikingeskibslaug ´Thor´en overaling..
  • Vikingeskibet Thor
    Vikingeskibet Thor bliver gjort klar til sæsonen.
  • Michala Paludan Frøskandalen
    Errindlev-ærten synger uddrag fra Michala Paludans musical ´Frøskandalen´.